top of page

Biologická léčba

Biologická léčba Migrény

Migréna se vyskytuje u populace v dospělosti, převážně u žen, ale také u dětské populace.


Co je to migréna?

Migréna – jedná se o intenzivní bolest hlavy, která je charakteristická tím, že je jednostranná (omezena na jednu polovinu hlavy) a pulsující. Bolesti hlavy jsou opakující se a zhoršují se fyzickou aktivitou. Kromě bolesti hlavy u některých osob doprovází migrénu zvracení, světloplachost, nevolnost a jiné. Dále se u některých pacientů před samotným nástupem migrény objevuje tzv. aura (zraková, motorická či senzorická dysfunkce =porucha).


Příčiny migrény

V minulosti bylo zjištěno, že příčinou migrény je rozšíření mozkových cév. Podle nejnovějších výzkumů se lékaři přiklánějí k tzv. neurogenní teorii (nervového původu) příčiny migrény. Při stavu migrény dojde k aktivaci tzv. trigeminovaskulárního systému (propojený systém nervů a cév). Touto aktivací se uvolňují látky - CGRP (calcitonin gene-related peptid), substance P, neurokinin A a další. Uvolnění těchto látek způsobí rozšíření mozkových cév, což má za následek nástup migrény.


Vyvolávajících faktorů pro aktivaci tohoto trigeminovaskulárního systému může být několik: můžou to být emoce, stres, nedostatek spánku, příliš intenzivní světlo, n

adměrný a dlouhotrvající hluk, zápach , hormonální nerovnováha aj.


Léčba migrény


První zásadou u všech paciacientů je vyhýbat se výše uvedeným vyvolávajícím faktorům. Dále se rozlišují léky používané při akutní migréně.


Mezi ně patří skupina léčiv NSAID (ibuprofen, aulin atd. – léky proti bolesti), paracetamol. Při těžších bolestech hlavy léky ze skupiny triptanů (sumatriptan, zolmitriptan aj.), případně opioidní analgetika.

Druhou skupinou léků jsou léky preventivní, které se užívají ke snížení frekvence a závažnosti migrén. Do této skupiny patří např. tyto léky - timolol, amitriptylin, valproát, gabapentin a jiné.


Jedná se o novou léčbu migrény perorálně podávanou z řady ATOGEPANT: Antagonista CGRP receptoru = blokuje CGRP receptor. CGRP je: Calcitonin gene-related peptide (CGRP) Calcitonin je hormon, který ovlivňuje metabolismus vápníku - jedině tímto způsobem vápník ovlivňuje. CGRP je hormonální látka, která se vyskytuje v laboratorních testech ve velkém množství při záchvatu migrény. Nervová vlákna v mozkovém obalu obsahují tuto hormonální látku CGRP. Díky tomuto objevu se předpokládá, že tato nervová vlákna na mozkovém obalu jsou zavzata do vzniku sterilního zánětu a migrenózní bolesti. CGRP receptroj je přítomný na cévách v mozku a mozkovém obalu . Hormon CCRP má klíčovou roli ve vzniku migrény. Nově podávaný lék, blokuje tento CGRP receptor a tím předpokládá vysoký efekt.
Comentários


Co je biologická léčba 
Specialisté & biologická léčba
Biologická léčba v mediích
bottom of page